TEATR BEZ WAD

Prowadzący: 
dr Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska - aktorka, logopeda, pedagog i wykładowca w Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Bydgoszczy.
kontakt: m.chojnowska-wisniewska@mdk5.pl

          Edukacja teatralna jest integralną częścią wychowania dzieci we współczesnym świecie. Pozwala ona wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki.
         Dziecko występując jako uczestnik spektaklu, jest członkiem pewnej wspólnoty, identyfikuje się z nią, a przeżycia w grupie są szczególnie mocne. Teatr jest dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć. Pozwala na kontakt z żywym słowem, dzięki czemu lepiej rozwija się mowa dziecka, wzbogaca słownictwo. Uczestnicząc w zajęciach teatralnych młody artysta ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność koncentracji. Udawanie kogoś innego jest bliskie nam wszystkim. Płynie z dążenia do wydania się lepszym, groźniejszym, ważniejszym niż w istocie jesteśmy. Odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia i wcielić się w ulubionego bohatera. Przeżywanie utworu, wczucie się w jego treść, umożliwia zapomnienie o samym sobie i pozwala bytować w świecie fantazji wytworzonym przez autora. Poprzez uczestnictwo w zabawach teatralnych dzieci nieśmiałe, pochłonięte zabawą zapominają o nieśmiałości, dzieci niezdyscyplinowane i hałaśliwe mogą wyciszyć się oraz wdrożyć do panowania nad sobą. Duże korzyści wyniosą dzieci z zabaw teatralnych, w których nie posługują się gotowym tekstem, ale mówią własnymi słowami, improwizują. Dzięki temu uczą się poprawnego i jasnego wyrażania myśli, zwiększają zasób słownictwa, próbując dobierać słowa w danej sytuacji najodpowiedniejsze. Zabawy teatralne wywierają duży wpływ na kształtowanie charakteru i osobowości dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji oraz rozładowują nagromadzone emocje. Są jednym z efektywnych środków wychowania wszechstronnego, dają możliwość wspólnego działania, wspólnej radości z osiągniętego celu. Dziecko wcielając się w fikcyjną postać, przeżywa losy bohaterów literackich, utożsamia się z nimi, często naśladując ich postępowanie. Zabawy „na niby” pozwalają kształtować uczucia, przyswajać właściwe postawy moralne, a także uczą dziecko cieszyć się i smucić, dostrzegać dobro i zło.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 10-13 lat



W programie zajęć:
1. Zabawy integracyjne.
2. Wybór tekstu teatralnego do realizacji.
3. Stymulowanie do podjęcia prób pisania scenariusza autorskiego.
4. Praca nad plastyką ciała oraz ekspresją mowy.
5. Ćwiczenia dykcyjne.
6. Emisja głosu oraz ćwiczenia oddechowe.
7. Praca z tekstem- interpretacja tekstu literackiego.
8. Ćwiczenia dramowe i pantomimiczne.
9. Improwizacje sceniczne - etiudy teatralne.
10. Przygotowanie wspólnego spektaklu

NASZE PREMIERY na YouTube 👇https://www.youtube.com/channel/UCz69CwaHRtLzkM1d7VNENyQ/featured



TEATR BEZ WAD TEATR BEZ WAD Reviewed by MDK5 on kwietnia 27, 2020 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.